Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES

İzmir'de bulunan Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES; 300 kWe kurulu gücü ile ortalama 121 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES Bilgileri
Kurulu Güç :300 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 438 MWh
Santralin Yeri :İzmir, Bornova
İşletmeci Firma :Bornova Belediyesi

Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES İzmir'in Bornova ilçesi Erzene Mahallesi bölgesindedir. Türkiye'nin 2008. İzmir'in ise 106. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 486. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES ortalama 438.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 121 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 147 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 455.520 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 438.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 73.545 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bornova Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

İZKA desteği ile hayata geçirilen 300 kWp gücündeki Bornova Güneş Enerjisi Santrali ile Belediye'ye ait tüm hizmet binalarında tüketilen elektrik enerjisinin ortalama dörtte biri yerli ve yenilenebilir kaynak olan bu güneş enerjisi santralinden karşılanacaktır. Santralde 240 Wp gücünde 1250 adet fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller