Ülkelere Göre Dünya Petrol Rezervi

2020 yılı dünya petrol rezervinin ülkelere göre dağılımı ve toplam rezerv.

Dünya'daki kanıtlanmış petrol rezervi 2019 yılı içinde gerçekleşen tüketime rağmen yeni keşiflerle 2020 yılında önceki yıla göre artmıştır. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan verilere göre 2015 sonu itibariyle toplam rezerv 1 trilyon 659 milyar varil veya 263,8 milyar ton seviyesindedir. 2021 yılı başında ise toplam üretilebilir petrol rezervi 1 trilyon 779 milyar varile yükselmiştir.

2012 yılına kadar dünyanın en fazla petrol rezervine sahip ülkesi Suudi Arabistan iken, 2012 yılı içerisinde Venezuela'da keşfedilen yeni kaynaklar ile 2013'ten itibaren Dünya'nın lider petrol zengini ülkesi Venezuela olmuştur.

Dünyada Doğalgaz Rezervleri

Türkiye Petrol Tüketimi

ÜLKELERE GÖRE PETROL REZERVİ (milyon varil)
SıraÜlke2015 Rezervi2020 RezerviPay %
1Venezuela298.350303.80617,07
2Suudi Arabistan265.789258.60014,53
3İran157.800208.60011,72
4Kanada172.481170.3009,57
5Irak144.211145.0198,15
6Kuveyt104.000101.5005,70
7Birleşik Arap Emirlikleri97.80097.8005,50
8Rusya80.00080.0004,50
9Libya48.36348.3632,72
10ABD39.93347.0532,64
11Nijerya37.07036.8902,07
12Kazakistan30.00030.0001,69
13Çin Halk Cumhuriyeti24.64926.0231,46
14Katar25.24425.2441,42
15Brezilya15.31413.0000,73
16Cezayir12.20012.2000,69
17Ekvador8.8328.2730,46
18Norveç5.4978.1220,46
19Angola9.0117.7830,44
20Azerbaycan7.0007.0000,39
21Meksika9.8125.8000,33
22Umman5.1515.3730,30
23Sudan5.0005.0000,28
24Hindistan5.6434.6050,26
25Vietnam4.4004.4000,25
26Malezya4.0003.6000,20
27Mısır4.4003.3000,19
28Yemen3.0003.0000,17
29Suriye2.5002.5000,14
30Endonezya3.6932.5000,14
31Uganda2.5002.5000,14
32Arjantin2.3542.4830,14
33Avusturalya1.1932.4460,14
34İngiltere2.9822.0500,12
35Kolombiya2.4452.0360,11
İtalya5454980,03
Danimarka6114410,02
Türkiye3343400,02
Hollanda1451380,01
Almanya1471150,01
Polonya1431130,01
Fransa84620,00
Japonya44440,00
Diğer ülkeler14.86390.7665,10
Dünya toplamı1.659.5321.779.685100

Dünyada Doğalgaz Rezervleri

Türkiye Petrol Tüketimi

ON YILLAR İTİBARİYLE DÜNYADA KANITLANMIŞ PETROL REZERVİ (milyar varil)
Yılİlave RezervRezervDeğişim
1960-291-
1970257548%88
198096644%18
1990349993%54
2000941.087%9
20103721.459%34
20203211.780%22

Kanıtlanmış petrol rezervi, üretilebilir rezervi göstermektedir. İlgili dönemler arası ilave rezerv miktarı şöyle hesaplanmıştır;
İlave Rezerv = Yeni Keşif - Tüketilen Rezerv

Kaç Yıllık Petrol kaldı?
Son 5 yıllık tüketimlere göre Dünya'nın günlük ortalama petrol talebi 97 milyon varil, yıllık toplam talep ise 35 milyar 405 milyon varildir. Yeni rezerv tespiti olmayacağı ve tüketimin bu hızda süreceği varsayımıyla, mevcut 1 trilyon 780 milyar varil petrol rezervinin 50,2 yıl yeteceği görülmektedir.

Enerji Haberleri

Yeni Eklenen Santraller