Ülkelere Göre Dünya Doğal Gaz Rezervi

2019 yılı dünya doğalgaz rezervinin ülkelere göre dağılımı ve toplam rezerv.

Dünyadaki kanıtlanmış doğalgaz rezervi tüketime rağmen yeni keşiflerle önceki 5 yıla göre artmıştır. 2014 sonunda 199,3 trilyon m3 olan toplam rezerv, 2019 sonunda 206,2 trilyon m3 seviyesine yükselmiştir. OPEC tarafından hazırlanan bu verilere göre 2014-2019 yılları arasında kanıtlanmış, üretilebilir doğalgaz rezervleri % 3,5 artmıştır.

Dünyada Petrol Rezervleri

Türkiye Petrol Rezervi

Türkiye Doğalgaz Tüketimi verileri

ÜLKELERE GÖRE DOĞALGAZ REZERVİ (milyar m3)
SıraÜlke2014 Rezervi2019 RezerviPay (%)
1Rusya49.89650.27924,38
2İran34.02033.98816,48
3Katar24.53123.83111,56
4ABD10.43414.2546,91
5Türkmenistan9.90412.1775,91
6Suudi Arabistan8.4899.4234,57
7Birleşik Arap Emirlikleri6.0916.0912,95
8Nijerya5.3245.7612,79
9Venezuela5.6175.6742,75
10Cezayir4.5044.5042,18
11Irak3.1583.7141,80
12Avusturalya3.7033.1931,55
13Çin Halk Cumhuriyeti3.2753.0131,46
14Endonezya2.8392.7071,31
15Malezya2.6902.2901,11
16Mısır2.1682.2211,08
17Norveç2.5472.1191,03
18Kanada2.0281.9330,94
19Kazakistan1.9181.8300,89
20Kuveyt1.7841.7840,87
21Azerbaycan1.2911.7180,83
22Özbekistan1.6081.5220,74
23Libya1.5051.5050,73
24Hindistan1.4271.3300,64
25Umman9506770,33
26Pakistan7365670,27
27Bengladeş4185490,27
28Türkiye *45430,26
29Peru4143750,18
30Arjantin3323730,18
31Brezilya4713670,18
32Angola3083430,17
33Bolivya3003100,15
34Ukrayna3242880,14
35Kongo2852840,14
36Myanmar4852560,12
37İngiltere4072280,11
38Brunei2632280,11
39Trinidad ve Tobago3252250,11
40Vietnam2111950,09
41Meksika3241820,09
42Hollanda7991610,08
43Tayland2201610,08
44Kamerun1541420,07
Romanya109870,04
Polonya63750,04
Danimarka90710,03
İtalya54520,03
Almanya51290,01
Gabon26260,01
Ermenistan18180,01
Ekvador11110,01
Şili6,54,00,00
Diğer ülkeler3912.5171,22
Dünya toplamı199.301206.205100

* : 2020 sonu itibariyle resmi olarak 3.004.121.349 m3 olan Türkiye'nin doğalgaz rezervine 21 Ağustos 2020'de Sakarya sahasındaki Tuna-1 kuyusunda 320 milyar m3, 17 Ekim 2020'de Sakarya sahasındaki Tuna-1 kuyusunda 85 milyar m3 ve 4 Haziran 2021'de Amasra-1 kuyusunda 135 milyar m3 rezerv bulunduğu duyurulmuştur. Açıklanan bu yeni 540 milyar m3 doğalgaz rezervi henüz uluslararası raporlarda yayımlanmamıştır.

Dünyada Petrol Rezervleri

Türkiye Petrol Rezervi

Türkiye Doğalgaz Tüketimi verileri

YILLAR İTİBARİYLE DÜNYADA KANITLANMIŞ DOĞALGAZ REZERVİ (milyar m3)
Yılİlave RezervRezervDeğişim
1960-19.168-
197024.29343.461127 %
198041.34984.81095 %
199043.865128.67552 %
200029.778158.45323 %
201036.097194.55023 %
201911.655206.2056 %

Kanıtlanmış doğalgaz rezervi, üretilebilir rezervi göstermektedir. İlgili dönemler arası ilave rezerv miktarı şöyle hesaplanmıştır;
İlave Rezerv = Yeni Keşif - Tüketilen Rezerv





Elektrik Fiyatları

Enerji Haberleri