Ülkelere Göre Dünya Doğal Gaz Rezervi

2019 yılı dünya doğalgaz rezervinin ülkelere göre dağılımı ve toplam rezerv.

Dünyadaki kanıtlanmış doğalgaz rezervi tüketime rağmen yeni keşiflerle önceki 5 yıla göre artmıştır. 2014 sonunda 199,3 trilyon m3 olan toplam rezerv, 2019 sonunda 206,2 trilyon m3 seviyesine yükselmiştir. OPEC tarafından hazırlanan bu verilere göre 2014-2019 yılları arasında kanıtlanmış, üretilebilir doğalgaz rezervleri % 3,5 artmıştır.

Türkiye Doğalgaz Tüketimi verileri

ÜLKELERE GÖRE DOĞALGAZ REZERVİ (milyar m3)
SıraÜlke2014 Rezervi2019 RezerviDeğişim (%)Pay (%)
1Rusya49.89650.279124,38
2İran34.02033.988-016,48
3Katar24.53123.831-311,56
4ABD10.43414.254376,91
5Türkmenistan9.90412.177235,91
6Suudi Arabistan8.4899.423114,57
7Birleşik Arap Emirlikleri6.0916.091-2,95
8Nijerya5.3245.76182,79
9Venezuela5.6175.67412,75
10Cezayir4.5044.504-2,18
11Irak3.1583.714181,80
12Avusturalya3.7033.193-141,55
13Çin Halk Cumhuriyeti3.2753.013-81,46
14Endonezya2.8392.707-51,31
15Malezya2.6902.290-151,11
16Mısır2.1682.22121,08
17Norveç2.5472.119-171,03
18Kanada2.0281.933-50,94
19Kazakistan1.9181.830-50,89
20Kuveyt1.7841.784-0,87
21Azerbaycan1.2911.718330,83
22Özbekistan1.6081.522-50,74
23Libya1.5051.50500,73
24Hindistan1.4271.330-70,64
25Umman950677-290,33
26Pakistan736567-230,27
27Bengladeş418549310,27
28Türkiye *440810.4700,20
29Peru414375-90,18
30Arjantin332373120,18
31Brezilya471367-220,18
32Angola308343110,17
33Bolivya30031030,15
34Ukrayna324288-110,14
35Myanmar485256-470,12
İngiltere407228-440,11
Vietnam211195-80,09
Hollanda799161-800,08
Romanya10987-200,04
Polonya6376200,04
Danimarka9071-210,03
İtalya5453-20,03
Almanya6330-530,01
Ermenistan1818-0,01
Ekvador1111-0,01
Şili6,54,0-380,00
Diğer ülkeler1.9773.898971,89
Dünya toplamı199.301206.2053,46100

* : 2019 sonu itibariyle 3,3 milyar m3 olan Türkiye'nin doğalgaz rezervine 21 Ağustos 2020 günü bulunduğu açıklanan 320 milyar m3 ve 17 Ekim 2020'de bulunduğu açıklanan 85 milyar m3 rezerv ilave edilmiştir. Açıklanan yeni doğalgaz rezervleri henüz uluslararası resmi raporlarda yayınlanmamıştır.

Türkiye Doğalgaz Tüketimi verileri






Enerji Haberleri