Yaylaköy Rüzgar Santrali

İzmir'de bulunan Yaylaköy Rüzgar Santrali; 15 MWe kurulu gücü ile ortalama 15.837 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Yaylaköy RES Bilgileri
Kurulu Güç :15 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 58 GWh
Türbin Markası :Enercon
Türbin Adedi :5
Santralin Yeri :İzmir, Karaburun
İşletmeci Firma :Enda Enerji

Yaylaköy Rüzgar Santrali İzmir'in Karaburun ilçesi Yaylaköy bölgesindedir. Enda Enerji bağlı ortağı olan Yaylaköy RES Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen santral 15 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 711. İzmir'in ise 48. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 212. büyük Rüzgar Enerji Santrali'dir. RES'te 5 adet Enercon rüzgar türbini kullanılmıştır. Yaylaköy RES ortalama 57.518.555 kilovatsaat elektrik üretimi ile 15.837 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Yaylaköy RES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 19.256 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Kronoloji

  • 29 Mayıs 2008 : Yaylaköy RES Elektrik Üretim A.Ş'ye Yaylaköy RES için EPDK tarafından elektrik üretim lisansı verildi.
  • 25 Mart 2016 : 15 MWe kapasiteli Rüzgar Santrali devreye girdi.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller