Bağlama Rüzgar Enerji Santrali

Van'da bulunan Bağlama Rüzgar Enerji Santrali; 25 MWe kurulu gücü ile ortalama 24.059 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bağlama Rüzgar Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :25 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,03
Üretim Kapasitesi :87.381 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 87 GWh
Türbin Markası :GE
Türbin Adedi :7
Santralin Yeri :Van, Gevaş
İşletmeci Firma :Ares Elektrik Üretim
Bağlama Rüzgar Enerji Santrali

Bağlama Rüzgar Enerji Santrali Van'ın Gevaş ilçesi Balaban bölgesindedir. Türkiye'nin 464. Van'ın ise 2. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 145. büyük Rüzgar Enerji Santrali'dir. Santral henüz kısmen devreye alınmış olup tam kapasite ile üretime geçildiğinde kurulu güç 50 MWe olacaktır. RES'te 7 adet GE rüzgar türbini kullanılmıştır. Bağlama Rüzgar Santrali ortalama 87.381.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 24.059 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bağlama Rüzgar Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 29.254 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Gevaş ilçesi, Balaban mevkiindeki Bağlama RES'in kurulduğu bölge 2 bin 900 metre rakıma sahiptir. Bu özellik ile Bağlama RES Türkiye'de en yüksek rakımda kurulan rüzgar santralidir.Elektrik Fiyatları

Enerji Haberleri