Osmangazi EDAŞ Zorlu Enerji'nin oldu

Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerine elektrik dağıtım hizmeti veren Osmangazi EDAŞ artık Zorlu Enerji'nin.

02.12.2016
Osmangazi EDAŞ Zorlu Enerji'nin oldu

Eskişehir, Afyon, Kütahya, Uşak ve Bilecik illerine elektrik dağıtım hizmeti veren Osmangazi EDAŞ artık Zorlu Enerji'nin.


EPDK, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin Zorlu Enerji'ye satışına onay verdi. Şiket, geçtiğimiz günlerde 2,6 milyon nüfusa dağıtım yapan Osmangazi EDAŞ'ı satın almaya ilişkin karar verildiğini duyurmuştu. Konu ile ilgili son açıklama ise EPDK tarafından yapıldı.

EPDK açıklamasında şu bilgilere yer verildi: "Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, 01.12.2016 tarihli toplantısında Osmangazi EDAŞ ve Osmangazi EPSAŞ’ın ana hissedarı Dedeli Yatırım İnşaat Taahhüt Elektrik Dağıtım Sanayi Ticaret A.Ş.’nin tüm hisselerinin Zorlu Osmangazi Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devredilebilmesine onay verdi. "

Devir işlemlerinin tamamlanması ile Zorlu Grubu Türkiye elektrik dağıtım sektöründe yerini almış olacak. Osmangazi EDAŞ ve EPSAŞ; Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinde 1,5 milyonu aşkın sayıda aboneye dağıtım ve perakende satış hizmetleri sunuyor.

Kurul, 01.08.2013 tarihli toplantısında alınan Karar ile Şirketlerin yönetiminde yaşanan zaaflar ve problemler nedeniyle 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun (Kanun) 16 ncı maddesi üçüncü fıkrası kapsamında tedbiren Şirketin mevcut yönetim kurulu üyelerine görevden el çektirmiş ve yerlerine yeni yönetim kurulu üyeleri atamıştı. Şirket hisselerinin devrinin tamamlanması ile beraber, kısa süre içerisinde EPDK tarafından alınan tedbirlerin kaldırılması bekleniyor.

Osmangazi EDAŞ bölgesinde 2015 yılında faturalanan tüketim miktarı 7 milyar 868 milyon kWh, %7,21 hedef kayıp kaçak oranına karşı gerçekleşen kayıp kaçak oranı ise %7,62 olmuştu. Bölgenin 2016 yılı için hedef kayı-kaçak oranı ise %7,77.

Bölgeye ait detaylı veriler için Osmangazi EDAŞ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Enerji Atlası
verimli, yerel, temiz enerjili geleceğe..
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller