Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES)

Van'da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES); 348,30 kWe kurulu gücü ile ortalama 157 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Van YYÜ Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :348,30 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0004
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 509 MWh
Santralin Yeri :Van, Merkez
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES)

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) Van'ın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1685. Van'ın ise 10. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 411. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Van YYÜ Güneş Enerji Santrali ortalama 508.518 kilovatsaat elektrik üretimi ile 157 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Van YYÜ Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 164 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 198.322 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 508.518 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 85.385 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.