Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES)

Van'da bulunan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES); 348,30 kWe kurulu gücü ile ortalama 140 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Van YYÜ Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :348,30 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 509 MWh
Santralin Yeri :Van, Merkez
İşletmeci Firma :Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) Van'ın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1935. Van'ın ise 16. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 460. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Van YYÜ Güneş Enerji Santrali ortalama 508.518 kilovatsaat elektrik üretimi ile 140 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Van YYÜ Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 170 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 528.859 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 508.518 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 85.385 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller