Turla Tarım Güneş Enerji Santrali (GES)

İzmir'de bulunan Turla Tarım Güneş Enerji Santrali (GES); 48,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 19 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Turla Tarım Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :48,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 71 MWh
Güneş Paneli :Upsolar
Santralin Yeri :İzmir, Urla
İşletmeci Firma :Turla Tarım

Turla Tarım Güneş Enerji Santrali (GES) İzmir'in Urla ilçesindedir. Türkiye'nin 2143. İzmir'in ise 121. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 597. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Upsolar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Turla Tarım Güneş Enerji Santrali ortalama 70.664 kilovatsaat elektrik üretimi ile 19 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Turla Tarım Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 24 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 73.491 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 70.664 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 11.865 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Turla Tarım Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Turla Tarım'ın projelendirdiği güneş enerji santrali projesi İZKA'dan %50 hibe destek kredisi almıştır. Şirketin İZKA'ya sunduğu projenin ismi ise "Turla Tarım, Organik Zeytini Güneşle Sıkıyor, Yağını Tertemiz Sunuyor" idi.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller