Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES)

Gaziantep'te bulunan Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES); 499 kWe kurulu gücü ile ortalama 201 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Tad Piliç Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :499 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 729 MWh
Santralin Yeri :Gaziantep, Şahinbey
İşletmeci Firma :Tad Piliç

Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES) Gaziantep'in Şahinbey ilçesindedir. Türkiye'nin 1916. Gaziantep'in ise 36. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 415. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Tad Piliç Güneş Santrali ortalama 728.540 kilovatsaat elektrik üretimi ile 201 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Tad Piliç Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 244 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 757.682 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 728.540 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 122.329 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Tad Piliç Güneş Enerji Santrali'nde 2000 adet 250 watt solar panel ve her biri 60 kw gücünde 10 adet inverter kullanılmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller