Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES)

Gaziantep'te bulunan Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES); 499 kWe kurulu gücü ile ortalama 220 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Tad Piliç Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :499 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0006
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 729 MWh
Santralin Yeri :Gaziantep, Şahinbey
İşletmeci Firma :Tad Piliç
Lisans No :Lisanssız
Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES)

Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES) Gaziantep'in Şahinbey ilçesindedir. Tad Piliç firmasına ait santral 499 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1618. Gaziantep'in ise 40. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 351. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Tad Piliç Güneş Santrali ortalama 728.540 kilovatsaat elektrik üretimi ile 220 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Tad Piliç Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 231 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 284.131 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 728.540 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 122.329 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Tad Piliç Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Tad Piliç Güneş Enerji Santrali'nde 2000 adet 250 watt solar panel ve her biri 60 kw gücünde 10 adet inverter kullanılmıştır.