Solarpur Güneş Enerjisi Santrali - GES

Isparta'da bulunan Solarpur Güneş Enerjisi Santrali - GES; 520 kWe kurulu gücü ile ortalama 209 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Solarpur Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :520 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 759 MWh
Santralin Yeri :Isparta, Keçiborlu
İşletmeci Firma :Solarpur Güneş Enerji Sistemleri

Solarpur Güneş Enerjisi Santrali - GES Isparta'nın Keçiborlu ilçesindedir. Solarpur Güneş Enerji Sistemleri firmasına ait santral 520 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1882. Isparta'nın ise 28. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 388. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Solarpur Güneş Enerjisi Santrali ortalama 759.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 209 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Solarpur Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 254 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 789.568 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 759.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 127.477 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Solarpur Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller