Seferihisar Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES

İzmir'de bulunan Seferihisar Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES; 170 kWe kurulu gücü ile ortalama 68 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Seferihisar Belediyesi Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :170 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 248 MWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :İzmir, Seferihisar
İşletmeci Firma :Seferihisar Belediyesi

Seferihisar Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES İzmir'in Seferihisar ilçesi Kapalı pazaryeri bölgesindedir. Türkiye'nin 1985. İzmir'in ise 106. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 520. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Seferihisar Belediyesi Güneş Enerji Santrali ortalama 248.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 68 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Seferihisar Belediyesi Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 83 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 258.128 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 248.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 41.675 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Seferihisar Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller