Masfen Güneş Enerji Santrali

Isparta'da bulunan Masfen Güneş Enerji Santrali; 960 kWe kurulu gücü ile ortalama 402 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Masfen GES Bilgileri
Kurulu Güç :960 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Isparta, Aksu
İşletmeci Firma :Masfen İnşaat Enerji

Masfen Güneş Enerji Santrali Isparta'nın Aksu ilçesindedir. Masfen İnşaat Enerji firmasına ait santral 960 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1785. Isparta'nın ise 25. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 327. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Masfen GES ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 402 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Masfen GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 489 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.518.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Masfen Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller