Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali

Malatya'da bulunan Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali; 5 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.008 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :5 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 7 GWh
Güneş Paneli :Jinko Solar
Santralin Yeri :Malatya, Merkez
İşletmeci Firma :Malatya İnönü Üniversitesi

Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali Malatya'nın Merkez ilçesindedir. Malatya İnönü Üniversitesi bağlı ortağı olan Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından işletilen santral 5 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1249. Malatya'nın ise 10. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 107. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Jinko Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali ortalama 7.293.576 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.008 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Malatya İnönü Üni. Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.442 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 7.585.319 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 7.293.576 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.224.664 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Malatya İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Malatya İnönü Üniversitesi'ne bağlı olarak hizmet veren Turgut Özal Tıp Merkezi'nin elektrik ihtiyacının karşılanması için projelendirilen ve 3 Şubat 2015'te devreye alınan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Güneş Enerji Santrali'nin hastanenin elektrik enerjisi ihtiyacının %33'ünü karşılaması planlanmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller