Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali GES

Adana'da bulunan Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali GES; 2,48 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.115 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :2,48 MWe
Üretim Kapasitesi :4.05 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 4 GWh
Santralin Yeri :Adana, Seyhan
İşletmeci Firma :Kıvanç Enerji

Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali GES Adana'nın Seyhan ilçesindedir. Kıvanç Enerji firmasına ait santral 2,48 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1476. Adana'nın ise 43. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 163. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali ortalama 4.050.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.115 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.356 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 4.212.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 4.050.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 680.036 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kıvanç Tekstil Güneş Enerji Santrali GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller