Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali (GES)

İzmir'de bulunan Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali (GES); 495 kWe kurulu gücü ile ortalama 199 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :495 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 723 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :İzmir, Kemalpaşa
İşletmeci Firma :Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi

Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali (GES) İzmir'in Kemalpaşa ilçesindedir. Türkiye'nin 1832. İzmir'in ise 91. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 392. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali ortalama 722.700 kilovatsaat elektrik üretimi ile 199 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 242 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 751.608 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 722.700 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 121.349 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Kemalpaşa OSB Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller