Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası

İzmir'de bulunan Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası; 493 kWe kurulu gücü ile ortalama 198 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası Bilgileri
Kurulu Güç :493 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 720 MWh
Santralin Yeri :İzmir, Karşıyaka
İşletmeci Firma :Karşıyaka Belediyesi

Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası İzmir'in Karşıyaka ilçesi Örnekköy bölgesindedir. Türkiye'nin 1836. İzmir'in ise 92. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 396. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası ortalama 719.780 kilovatsaat elektrik üretimi ile 198 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 241 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 748.571 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 719.780 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 120.858 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Karşıyaka Belediyesi Güneş Tarlası enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 6 Ağustos 2014 : Karşıyaka Belediyesi'ne ait 0,493 MW kapasiteli güneş enerji santrali açıldı.
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller