Karasu Güneş Enerjisi Santrali - GES

Gaziantep'te bulunan Karasu Güneş Enerjisi Santrali - GES; 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 451 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Karasu GES Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,001
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Gaziantep, Araban
İşletmeci Firma :Mustafa Karasu
Lisans No :Lisanssız
Karasu Güneş Enerjisi Santrali - GES

Karasu Güneş Enerjisi Santrali - GES Gaziantep'in Araban ilçesindedir. Mustafa Karasu firmasına ait santral 1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1424. Gaziantep'in ise 33. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 200. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Karasu GES ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 451 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Karasu GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 470 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 569.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Karasu Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.