Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali

Karaman'da bulunan Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali; 990 kWe kurulu gücü ile ortalama 413 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Karaman Belediyesi GES Bilgileri
Kurulu Güç :990 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Güneş Paneli :HT-SAAE
Santralin Yeri :Karaman, Merkez
İşletmeci Firma :Karaman Belediyesi

Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali Karaman'ın Merkez ilçesi Karaman OSB bölgesindedir. Türkiye'nin 1773. Karaman'ın ise 27. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 317. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te HT-SAAE marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Karaman Belediyesi GES ortalama 1.500.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 413 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Karaman Belediyesi GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 502 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.560.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.500.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 251.865 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Karaman Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller