İzmir Atatürk OSB Güneş Enerjisi Santrali

İzmir'de bulunan İzmir Atatürk OSB Güneş Enerjisi Santrali; 442 kWe kurulu gücü ile ortalama 178 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

İzmir Atatürk OSB Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :442 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 645 MWh
Güneş Paneli :Jinko Solar
Santralin Yeri :İzmir, Çiğli
İşletmeci Firma :İzmir Atatürk OSB

İzmir Atatürk OSB Güneş Enerjisi Santrali İzmir'in Çiğli ilçesindedir. Türkiye'nin 1895. İzmir'in ise 96. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 429. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Jinko Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. İzmir Atatürk OSB Güneş Santrali ortalama 645.320 kilovatsaat elektrik üretimi ile 178 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. İzmir Atatürk OSB Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 216 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 671.133 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 645.320 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 108.356 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle İzmir Atatürk OSB Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller