Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES)

Gaziantep'te bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES); 168 kWe kurulu gücü ile ortalama 68 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Hasan Kalyoncu Üni. GES Bilgileri
Kurulu Güç :168 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 245 MWh
Santralin Yeri :Gaziantep, Şahinbey
İşletmeci Firma :Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) Gaziantep'in Şahinbey ilçesi Merkez Kampüs bölgesindedir. Türkiye'nin 2025. Gaziantep'in ise 42. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 534. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Hasan Kalyoncu Üni. GES ortalama 245.280 kilovatsaat elektrik üretimi ile 68 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Hasan Kalyoncu Üni. GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 82 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 255.091 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 245.280 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 41.185 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller