Hacıyusuflar Tarımsal Sulama Güneş Enerjisi Santrali

Malatya'da bulunan Hacıyusuflar Tarımsal Sulama Güneş Enerjisi Santrali; 290 kWe kurulu gücü ile ortalama 117 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Hacıyusuflar Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :290 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 423 MWh
Santralin Yeri :Malatya, Battalgazi
İşletmeci Firma :Malatya Büyükşehir Belediyesi

Hacıyusuflar Tarımsal Sulama Güneş Enerjisi Santrali Malatya'nın Battalgazi ilçesi Hacıyusuflar bölgesindedir. Türkiye'nin 1918. Malatya'nın ise 25. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 461. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Hacıyusuflar Güneş Santrali ortalama 423.400 kilovatsaat elektrik üretimi ile 117 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Hacıyusuflar Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 142 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 440.336 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 423.400 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 71.093 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Hacıyusuflar Tarımsal Sulama Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 14 Ağustos 2014 : Fotovoltaik panel kurulumu ve sulama göleti inşaatı tamamlandı. Projede TEDAŞ onay aşamasına geçildi.
  • 24 Ekim 2014 : Güneş Enerji Tesisinin kabulü yapıldı.
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller