Gündoğan Güneş Enerji Santrali

Adana'da bulunan Gündoğan Güneş Enerji Santrali; 15 MWe kurulu gücü ile ortalama 7.985 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Gündoğan GES Bilgileri
Kurulu Güç :15 MWe
Üretim Kapasitesi :29 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 29 GWh
Santralin Yeri :Adana, Ceyhan
İşletmeci Firma :Kıvanç Enerji

Gündoğan Güneş Enerji Santrali Adana'nın Ceyhan ilçesindedir. Kıvanç Enerji firmasına ait santral 15 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 676. Adana'nın ise 26. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 17. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Gündoğan GES ortalama 29.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 7.985 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Gündoğan GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 9.709 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 30.160.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 29.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 4.869.390 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Gündoğan Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller