Genç Enerji Güneş Enerji Santrali

Konya'da bulunan Genç Enerji Güneş Enerji Santrali; 3 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.377 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Genç Enerji Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :3 MWe
Üretim Kapasitesi :5 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 5 GWh
Güneş Paneli :CW Enerji
Santralin Yeri :Konya, Beyşehir
İşletmeci Firma :Genç Enerji

Genç Enerji Güneş Enerji Santrali Konya'nın Beyşehir ilçesi Üzümlü Köyü bölgesindedir. Genç Enerji firmasına ait santral 3 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1439. Konya'nın ise 48. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 151. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te CW Enerji marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Genç Enerji Güneş Enerji Santrali ortalama 5.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.377 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Genç Enerji Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.674 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 5.200.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 839.550 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Genç Enerji Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Genç Enerji GES 20 derece eğime sahip zorlu bir arazi üzerinde kurulmuştur.

SANTRALDEN FOTOĞRAFLARKronoloji

  • 19.08.2017 : Genç Enerji GES'in geçici kabulü yapılarak santralde elektrik üretimi başladı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller