GASKİ 25 Aralık İşletme Tesisleri Güneş Enerji Santrali

Gaziantep'te bulunan GASKİ 25 Aralık İşletme Tesisleri Güneş Enerji Santrali; 110,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 44 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

GASKİ Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :110,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 161 MWh
Güneş Paneli :Miasole
Santralin Yeri :Gaziantep
İşletmeci Firma :Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

GASKİ 25 Aralık İşletme Tesisleri Güneş Enerji Santrali Gaziantep'te, Karacaahmet Mahallesi bölgesindedir. Türkiye'nin 2105. Gaziantep'in ise 44. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 566. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Miasole marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. GASKİ Güneş Enerji Santrali ortalama 161.184 kilovatsaat elektrik üretimi ile 44 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. GASKİ Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 54 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 167.631 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 161.184 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 27.064 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle GASKİ 25 Aralık İşletme Tesisleri Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller