Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali

Kayseri'de bulunan Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali; 8 MWe kurulu gücü ile ortalama 3.216 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :8 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 12 GWh
Santralin Yeri :Kayseri, Pınarbaşı
İşletmeci Firma :Entar Enerji

Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesindedir. Entar Enerji firmasına ait santral 8 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 998. Kayseri'nin ise 18. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 53. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali ortalama 11.680.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 3.216 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.910 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 12.147.200 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 11.680.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.961.189 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Entar Enerji Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller