Eksun Enerji Güneş Enerji Santrali

Karaman'da bulunan Eksun Enerji Güneş Enerji Santrali; 993,60 kWe kurulu gücü ile ortalama 399 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Eksun Enerji Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :993,60 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Karaman, Ayrancı
İşletmeci Firma :Eksun Enerji Üretim

Eksun Enerji Güneş Enerji Santrali Karaman'ın Ayrancı ilçesi Dokuzyol Köyü Yukarıgöçer Mevkii bölgesindedir. Türkiye'nin 1764. Karaman'ın ise 25. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 308. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Eksun Enerji Güneş Santrali ortalama 1.450.656 kilovatsaat elektrik üretimi ile 399 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Eksun Enerji Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 486 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.508.682 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.450.656 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 243.580 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Eksun Enerji Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller