Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali

Diyarbakır'da bulunan Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali; 461,60 kWe kurulu gücü ile ortalama 186 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Diyarbakır Sümerpark GES Bilgileri
Kurulu Güç :461,60 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 674 MWh
Güneş Paneli :Axitec Solar
Santralin Yeri :Diyarbakır
İşletmeci Firma :Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali Diyarbakır'da bulunmaktadır. Türkiye'nin 1943. Diyarbakır'ın ise 10. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 438. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Diyarbakır Sümerpark GES ortalama 673.936 kilovatsaat elektrik üretimi ile 186 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Diyarbakır Sümerpark GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 226 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 700.893 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 673.936 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 113.161 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Diyarbakır Sümerpark Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller