Cemer Kent Ekipmanları Güneş Enerji Santrali

İzmir'de bulunan Cemer Kent Ekipmanları Güneş Enerji Santrali; 400 kWe kurulu gücü ile ortalama 135 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Cemer Kent Ekipmanları GES Bilgileri
Kurulu Güç :400 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 492 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :İzmir, Torbalı
İşletmeci Firma :Cemer Kent Ekipmanları

Cemer Kent Ekipmanları Güneş Enerji Santrali İzmir'in Torbalı ilçesi Yazıbaşı bölgesindedir. Türkiye'nin 1873. İzmir'in ise 96. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 429. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Cemer Kent Ekipmanları GES ortalama 491.630 kilovatsaat elektrik üretimi ile 135 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Cemer Kent Ekipmanları GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 165 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 511.295 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 491.630 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 82.550 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Cemer Kent Ekipmanları Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller