Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali

Van'da bulunan Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali; 150 kWe kurulu gücü ile ortalama 63 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :150 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 230 MWh
Güneş Paneli :SolarTürk
Santralin Yeri :Van, Çatak
İşletmeci Firma :Çatak Belediyesi

Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali Van'ın Çatak ilçesindedir. Türkiye'nin 2095. Van'ın ise 18. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 558. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te SolarTürk marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali ortalama 229.950 kilovatsaat elektrik üretimi ile 63 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 77 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 239.148 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 229.950 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 38.611 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Çatak Belediyesi Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller