Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali (GES)

İzmir'de bulunan Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali (GES); 342 kWe kurulu gücü ile ortalama 151 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :342 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0004
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 499 MWh
Santralin Yeri :İzmir, Karabağlar
İşletmeci Firma :Karabağlar Belediyesi
Lisans No :Lisanssız
Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali (GES)

Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali (GES) İzmir'in Karabağlar ilçesi Bozyaka bölgesindedir. Karabağlar Belediyesi firmasına ait santral 342 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1688. İzmir'in ise 89. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 414. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali ortalama 499.320 kilovatsaat elektrik üretimi ile 151 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 159 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 194.735 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 499.320 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 83.841 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bozyaka Pazaryeri Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.