Bademli Tarım Kooperatifi GES

İzmir'de bulunan Bademli Tarım Kooperatifi GES; 240 kWe kurulu gücü ile ortalama 96 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bademli Kooperatifi GES Bilgileri
Kurulu Güç :240 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 350 MWh
Güneş Paneli :CW Enerji
Santralin Yeri :İzmir, Ödemiş
İşletmeci Firma :Bademli Tarım Kooperatifi

Bademli Tarım Kooperatifi GES İzmir'in Ödemiş ilçesindedir. Türkiye'nin 2040. İzmir'in ise 107. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 508. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te CW Enerji marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Bademli Kooperatifi GES ortalama 350.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 96 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bademli Kooperatifi GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 117 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 364.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 350.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 58.769 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bademli Tarım Kooperatifi GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller