Astor Enerji Bozova Güneş Enerji Santrali

Şanlıurfa'da bulunan Astor Enerji Bozova Güneş Enerji Santrali; 8,97 MWe kurulu gücü ile ortalama 3.579 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Astor Enerji Bozova GES Bilgileri
Kurulu Güç :8,97 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 13 GWh
Güneş Paneli :Jinko Solar
Santralin Yeri :Şanlıurfa, Bozova
Trafo Merkezi :Atatürk TM
İşletmeci Firma :Astor Enerji

Astor Enerji Bozova Güneş Enerji Santrali Şanlıurfa'nın Bozova ilçesindedir. Astor Enerji firmasına ait santral 8,97 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 938. Şanlıurfa'nın ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 48. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Santral henüz kısmen devreye alınmış olup tam kapasite ile üretime geçildiğinde kurulu güç 11 MWe olacaktır. GES'te Jinko Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Astor Enerji Bozova GES ortalama 13.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 3.579 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Astor Enerji Bozova GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 4.352 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 13.520.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 13.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 2.182.830 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Astor Enerji Bozova Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • Nisan 2016 : Güneş enerji santralinde elektrik üretimi başladı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller