Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali (GES)

İzmir'de bulunan Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali (GES); 495 kWe kurulu gücü ile ortalama 199 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :495 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 723 MWh
Santralin Yeri :İzmir, Menderes
İşletmeci Firma :Alkor Alüminyum

Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali (GES) İzmir'in Menderes ilçesi ITOB bölgesindedir. Türkiye'nin 1830. İzmir'in ise 90. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 390. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali ortalama 722.700 kilovatsaat elektrik üretimi ile 199 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 242 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 751.608 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 722.700 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 121.349 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Alkor Alüminyum Güneş Enerjisi Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller