Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES)

İzmir'de bulunan Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES); 220 kWe kurulu gücü ile ortalama 99 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği GES Bilgileri
Kurulu Güç :220 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0003
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 321 MWh
Güneş Paneli :BYD Solar
Santralin Yeri :İzmir, Foça
İşletmeci Firma :Ali Süreyya Perçin
Lisans No :Lisanssız
Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES)

Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES) İzmir'in Foça ilçesi Ilıpınar bölgesindedir. Ali Süreyya Perçin firmasına ait santral 220 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1743. İzmir'in ise 93. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 452. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te BYD Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği GES ortalama 321.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 99 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 103 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 125.268 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 321.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 53.933 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Ali Süreyya Perçin Tavuk Çiftliği Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.