Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali

İstanbul'da bulunan Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali; 900 kWe kurulu gücü ile ortalama 275 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :900 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Türbin Markası :Enercon
Türbin Adedi :1
Santralin Yeri :İstanbul, Sarıyer
İşletmeci Firma :Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali İstanbul'un Sarıyer ilçesi Kilyos bölgesindedir. Boğaziçi Üniversitesi firmasına ait santral 900 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1804. İstanbul'un ise 48. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 282. büyük Rüzgar Enerji Santrali'dir. RES'te 1 adet Enercon rüzgar türbini kullanılmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali ortalama 1.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 275 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 335 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Rüzgar Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.040.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 167.910 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü Rüzgar Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kampüsün tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek olan rüzgar santralinde Enercon'un E44 900 kW rüzgar türbini kullanılmıştır.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller