Adapazarı RES

Sakarya'da bulunan Adapazarı RES; 20 MWe kurulu gücü ile ortalama 19.273 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Adapazarı RES Bilgileri
Kurulu Güç :20 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,02
Üretim Kapasitesi :70 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 70 GWh
Türbin Adedi :4
Santralin Yeri :Sakarya, Taraklı
Trafo Merkezi :Pamukova TM
İşletmeci Firma :Türkerler Holding
Adapazarı RES

Adapazarı RES Sakarya'nın Taraklı ilçesindedir. Türkerler Holding bağlı ortağı olan Uygun Enerji tarafından işletilen santral 20 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 535. Sakarya'nın ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 160. büyük Rüzgar Enerji Santrali'dir. Santral henüz kısmen devreye alınmış olup tam kapasite ile üretime geçildiğinde kurulu güç 80 MWe olacaktır. Adapazarı RES ortalama 70.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 19.273 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Adapazarı RES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 23.435 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Adapazarı RES lisansı, TEİAŞ RES kapasite yarışması sonucuna göre 0,59 kuruş/kWh teklif ile kazanılmıştır.Elektrik Fiyatları

Enerji Haberleri