Çayırhan B Termik Santrali

Ankara'da kurulacak Çayırhan B Termik Santrali; 720 MW kurulu güce sahip olacaktır.

Çayırhan B Termik Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :
Yıllık Elektrik Üretimi :~
Santralin Yeri :Ankara, Nallıhan
İşletmeci Firma :EÜAŞ

Ankara'nın Nallıhan ilçesi Çayırhan Beldesi, Uluköy Mahallesi'nde yapımı planlanan 720 MWe kapasiteli Çayırhan B Termik Santrali, işletme hakkı Ciner Enerji'ye devredilen Çayırhan Termik Santrali'nden sonra bölgede kurulması planlanan yerli kömür yakıtlı ikinci termik santraldir. Çayırhan B Termik Santrali'nden, Çayırhan 2 linyit sahasında bulunan kaynak değerlendirilerek elektrik üretimi gerçekleştirilecektir.

İlk ÇED raporu 800 MWe kurulu güç ve 5,6 milyar kWh/yıl üretim kapasitesi projeksiyonuna göre hazırlanmış, daha sonra kömür alınması planlanan ocak alanında yeterli miktarda kömür olmaması nedeniyle kurulu güç 720 MWe, yıllık üretim kapasitesi brüt 4,68 milyar kWh/yıl, net 4,212 milyar kWh/yıl olarak revize edilmiştir. Aynı zamanda yıllık 7.000 saat olarak planlanan çalışma süresi de 6.500 saate düşürülmüştür.

Termik santralde, bir yılda 2.066 kcal/kg kalorifik değere sahip 3.850.000 ton linyit kullanılacak olup, bu linyitin kalorifik değeri lavvar tesisi ile 2.500 kcal/kg'a çıkarılacaktır.

Çayırhan B Termik Santrali Son Durum

  • 06.02.2017 : Açık eksiltme usulüyle yapılan Çayırhan Santrali Özelleştirme ihalesine en düşük teklifi 60,4 dolar/MWh ile Kolin-Kalyon-Çeliker grup verdi. Elektrik piyasasında arz fazlası bulunsa dahi üretim önceliği verilecek olan Çayırhan B Termik Santrali'ne, devlet tarafından ABD Doları üzerinden 15 yıl alım garantisi verildi. Oluşacak ek yük, elektrik satış tarifesi üzerinden tüketicilerden tahsil edilecek.
  • 30.09.2016 : EÜAŞ Çayırhan B Termik Santrali için İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı gerçekleştirilecek.
  • 19.08.2016 : Çayırhan B Termik Santrali'nin kurulması amacıyla bazı taşınmazların Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından acele kamulaştırılmasıyla ilgili alınan karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Kamulaştırma kararı için tıklayınız.
  • 03.06.2016 : Çayırhan-B Termik Santrali ve Yeraltı Kömür İşletmesi Entegre Projesi Ön Fizibilite Raporu Hazırlanması işi için EÜAŞ tarafından 22.06.2016 tarihinde ihale yapılacağı Resmi Gazete'de duyuruldu.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller