Silifke HES

Mersin'de bulunan Silifke HES; 400 kWe kurulu gücü ile ortalama 505 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Silifke HES Bilgileri
Kurulu Güç :400 kWe
Üretim Kapasitesi :2 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Santralin Yeri :Mersin, Silifke
İşletmeci Firma :Erg Altyapı İnşaat

Silifke HES Mersin'in Silifke ilçesinde Silifke Sulama Kanalı üzerindedir. Türkiye'nin 1973. Mersin'in ise 54. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 710. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Silifke HES ortalama 1.833.333 kilovatsaat elektrik üretimi ile 505 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Silifke HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 614 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Kronoloji

  • 17 Mayıs 2010 : Mut Derinçay HES, Anamur HES, Bozyazı HES, Silifke HES ve Zeyne HES'in özelleştirilmesi için Seba Ortak Girişim Grubu 13.520.000 dolar teklif verdi. (Sonraki tarihte grup sözleşmeyi imzalamadığı için anlaşma Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile iptal edildi.)
  • 30 Mayıs 2014 : Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Resmi gazetede yayımlanan ilanı ile Mut Derinçay HES, Anamur HES, Bozyazı HES, Silifke HES ve Zeyne HES'in toplu olarak işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirileceği bildirildi. Geçici teminat tutarının 500.000 $ olduğu özelleştirme kapsamındaki bu HES'ler için 6 Ağustos 2014 mesai bitimine kadar teklif verilebilecek.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller