Merekler Regülatörü ve Algölü HES

Ardahan'da bulunan Merekler Regülatörü ve Algölü HES; 11,16 MWe kurulu gücü ile ortalama 6.168 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Merekler Regülatörü ve Algölü HES Bilgileri
Kurulu Güç :11,16 MWe
Üretim Kapasitesi :42.835 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 22 GWh
Santralin Yeri :Ardahan, Posof
İşletmeci Firma :Emsat Elektrik

Merekler Regülatörü ve Algölü HES Ardahan'ın Posof ilçesinde Posof Çayı üzerindedir. Emsat Elektrik firmasına ait santral 11,16 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 787. Ardahan'ın ise 3. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 339. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Merekler Regülatörü ve Algölü HES ortalama 22.403.311 kilovatsaat elektrik üretimi ile 6.168 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Merekler Regülatörü ve Algölü HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 7.500 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Başlıca yüzeysel su kaynakları Kura Nehri, Kür Çayı, Posof Çayı, Kayınlık Deresi, Türkmen Deresi ve Hanak Çayı olan Ardahan ilinin hidrografya haritası:
Ardahan yüzeysel su kaynakları hidrografya haritası

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller