SASKİ Adasu ve Akım Enerji 6 Adet HES

Sakarya'da bulunan SASKİ Adasu ve Akım Enerji 6 Adet HES; 21,48 MWe kurulu gücü ile ortalama 16.520 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

SASKİ HES'ler Bilgileri
Kurulu Güç :21,48 MWe
Üretim Kapasitesi :60 GWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 60 GWh
Santralin Yeri :Sakarya
İşletmeci Firma :Sakarya Büyükşehir Belediyesi

SASKİ Adasu ve Akım Enerji 6 Adet HES Sakarya'nın, Sakarya Nehri üzerinde bulunmaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bağlı ortağı olan Adasu Enerji A.Ş. tarafından işletilen santral 21,48 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 550. Sakarya'nın ise 7. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 216. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. SASKİ HES'ler ortalama 60.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 16.520 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. SASKİ HES'ler sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 20.087 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne bağlı Adasu Enerji ve Akım Enerji tarafından işletilen Adasu HES, Keremali HES, Hacımercan HES, Balıkçı HES, Hızırilyas HES ve İkramiye HES'te oluşan 6 adet hidroelektrik santrali içermektedir.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller