Nilüfer Belediyesi, enerji kooperatifi kurdu

Bursa'nın Nilüfer Belediyesi tarafından bir ilk gerçekleştirilip ilk defa bir belediye tarafından enerji kooperatifi kuruldu. 100 lira üye olma bedeliyle aylık 10 lira aidatla ilk aşamada belediye çalışanlarının üye olduğu enerji kooperatifi Bursa'da rüzgar santrali kurmak için girişimlere başladı.

13.01.2017
Nilüfer Belediyesi, enerji kooperatifi kurdu

Bursa'nın Nilüfer Belediyesi tarafından bir ilk gerçekleştirilip ilk defa bir belediye tarafından enerji kooperatifi kuruldu. 100 lira üye olma bedeliyle aylık 10 lira aidatla ilk aşamada belediye çalışanlarının üye olduğu enerji kooperatifi Bursa'da rüzgar santrali kurmak için girişimlere başladı. Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey Rüzgar santrali için bir süredir aradıkları yeri belirledikleri santral sayesinde karbon salınımının azaltılmasına da katkı sağlayacaklarını söyledi.

Belediye olarak ortağı olduğu Sınırlı Sorumlu Akçalar Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin kâr payı dağıtım töreni Nilüfer Belediyesi Halk Evi basın toplantı salonunda gerçekleşti. Tören öncesi konuşan Bozbey, Yerel kalkınmada büyük bir öneme sahip olan kooperatifçiliğin Nilüfer'de canlandırılacağını açıklayan Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bir süre önce kurulan S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi ile de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek "Kooperatifçilik alanında da örnek ve öncü olmak istiyoruz" dedi. Bir belediyenin kooperatiften kâr payı almasının Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Akçalar Kooperatifi'nde yer almaktan, birlikte kazanabilmenin mümkün olduğunu görmekten çok mutlu olduklarını söyledi.

"İlk defa yenilenebilir enerji kooperatifi kuruldu"
Türkiye'de yine bir ilki hayata geçirerek Nilüfer Belediyesi olarak S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi'ni kurduklarını vurgulayan Başkan Mustafa Bozbey, "Bu kooperatif, Nilüfer Belediyesi'nin hem çevre ilkelerine hem de karbon miktarını azaltmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Kurum olarak 2020 yılı sonuna kadar karbon miktarını yüzde 20 azaltmayı hedefleyen sözleşmeye imza attık. Türkiye'de iklim uyumu konusunda da ilk imzayı atan Nilüfer Belediyesi'dir. Onun için bu tür yatırımları kolektif biçime dönüştürüp yapmakla sorumluyuz" dedi.

S.S. Nilüfer Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi'ne ilk aşamada 100 lira üye olma bedeli ve 10 lira aylık aidat ödeyerek Nilüfer Belediyesi çalışanlarının ortak olacağını belirten Bozbey, daha sonra Nilüfer halkını da enerji kooperatifine dahil etmeyi planladıklarını kaydetti. Bozbey, "Hedefimiz, çalışma arkadaşlarımızla birlikte, kendi imkânlarımızla bir araya gelerek, yerel düzeyde yenilenebilir kaynaklardan enerji ihtiyaçlarımızı karşılamaktır. Bu kooperatif çatısı altında da, bir arada olarak kalkınmanın, güçlenmenin olumlu bir örneğini vereceğimize inancım tamdır" şeklinde konuştu.

Enerjide toplumsal kalkınmanın anahtarının, enerji kooperatifleri olduğunu ifade eden Bozbey şöyle devam etti: "Dünyaya baktığımızda özellikle Avrupa'da yenilenebilir enerji konusunda kooperatiflerin önemli yer edindiğini görüyoruz. O ülkelerde, kurulu enerji kooperatifleri sayesinde bugün termik ve nükleer santraller kurulmuyor. Temiz enerji elde ediyorlar. Üstelik bazı ülkelerin enerji ihtiyaçlarının yüzde 100'ünü, yenilenebilir enerji kooperatifleri sayesinde karşıladıklarını biliyoruz. Bu kooperatifler yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapabilecekleri gibi aynı zamanda da üyelerinin hak ve menfaatlerini de koruyor. Üyelerine kâr payı dağıtarak aile gelirlerine bir miktar katkı sağlamış oluyor."

Enerji Atlası
verimli, yerel, temiz enerjili geleceğe..
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller