LNG (FSRU) gemisi bugün devreye alınıyor

İzmir Aliağa'ya demirleyen Türkiye'nin ilk FSRU (floating storage and regasification) gemisi bugün devreye alınıyor.

23.12.2016
LNG (FSRU) gemisi bugün devreye alınıyor

Türkiye'nin kısa vadede doğalgazda arz güvenliğini ve kaynak çeşitliliğini sağlamak için gündeme getirdiği yüzer LNG terminali projesinde sona gelindi. FSRU (floating storage and regasification) diye bilinen ilk yüzen LNG santrali İzmir Aliağa'da demirledi. FSRU gemisi, bugün düzenlenecek bir törenle devreye alınacak.

KAPASİTESİ 5.3 MİLYON TON
Fransa'dan çıkarak yaklaşık bir haftalık deniz yolculuğunun ardından 11 Aralık'ta İzmir Aliağa'da tasarlanan özel iskeleye demirleyen GDF Suez Neptune FSRU'sunun yıllık kapasitesinin 5.3 milyon ton olması planlanıyor. FSRU ile Türkiye'nin enerji arz güvenliğine günlük 20 milyon metreküp gaz arzı yapılabilecek. Yüzer santral sayesinde, Türkiye'nin günlük sisteme verilebilen arz kapasitesinde önemli artış yaşanacak.

Enerji yönetiminin bu yıl Silivri yeraltı gaz depolama tesisinin geri üretim kapasitesini günlük 20 milyon metreküpten 25 milyon metreküpe çıkarması, EgeGaz'ın Aliağa'daki LNG terminalinin günlük kapasitesinin 16 milyon metreküpten 24 milyon metreküpe yükseltilmesi ve bu ay devreye alınacak GDF Suez Neptune ile Türkiye'nin günlük doğalgaz arz kapasitesi 191 milyon metreküpten 224 milyon metreküpe ulaşacak.

Enerji Atlası
verimli, yerel, temiz enerjili geleceğe..
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller