Boğazlıyan Yenipazar Belediyesi Güneş Enerjili Sulama Sistemi

Yozgat'ta bulunan Boğazlıyan Yenipazar Belediyesi Güneş Enerjili Sulama Sistemi; 110 kWe kurulu gücü ile ortalama 44 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Yenipazar Güneş Enerjili Sulama Sistemi Bilgileri
Kurulu Güç :110 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 161 MWh
Güneş Paneli :Profsolar
Santralin Yeri :Yozgat, Boğazlıyan
İşletmeci Firma :Yenipazar Belediyesi

Boğazlıyan Yenipazar Belediyesi Güneş Enerjili Sulama Sistemi Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesi Yenipazar bölgesindedir. Türkiye'nin 2007. Yozgat'ın ise 8. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 540. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Profsolar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Yenipazar Güneş Enerjili Sulama Sistemi ortalama 160.600 kilovatsaat elektrik üretimi ile 44 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Yenipazar Güneş Enerjili Sulama Sistemi sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 54 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 167.024 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 160.600 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 26.966 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Boğazlıyan Yenipazar Belediyesi Güneş Enerjili Sulama Sistemi enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller