Yarışlı Güneş Enerji Santrali

Burdur'da bulunan Yarışlı Güneş Enerji Santrali; 8 MWe kurulu gücü ile ortalama 3.216 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Yarışlı Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :8 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 12 GWh
Güneş Paneli :Hanwha Solar
Santralin Yeri :Burdur, Yeşilova
İşletmeci Firma :Zen Enerji

Yarışlı Güneş Enerji Santrali Burdur'un Yeşilova ilçesi Yarışlı Köyü bölgesindedir. Zen Enerji firmasına ait santral 8 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 977. Burdur'un ise 5. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 45. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Hanwha Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Yarışlı Güneş Enerji Santrali ortalama 11.680.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 3.216 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Yarışlı Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.910 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 12.147.200 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 11.680.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.961.189 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Yarışlı Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller