Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali

Kocaeli'de bulunan Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali; 650 kWe kurulu gücü ile ortalama 287 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :650 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0008
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 949 MWh
Güneş Paneli :Upsolar
Santralin Yeri :Kocaeli, İzmit
İşletmeci Firma :Winsa
Lisans No :Lisanssız
Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali

Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali Kocaeli'nin İzmit ilçesi Kartepe bölgesindedir. Winsa firmasına ait santral 650 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1569. Kocaeli'nin ise 28. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 316. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Upsolar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali ortalama 949.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 287 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 301 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 370.110 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 949.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 159.347 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Winsa Kocaeli Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.