Viessmann Güneş Enerjisi Santrali

Manisa'da bulunan Viessmann Güneş Enerjisi Santrali; 432 kWe kurulu gücü ile ortalama 182 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Viessmann Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :432 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 661 MWh
Güneş Paneli :Viessmann
Santralin Yeri :Manisa, Merkez
İşletmeci Firma :Viessmann

Viessmann Güneş Enerjisi Santrali Manisa'nın Merkez ilçesi Manisa OSB bölgesindedir. Türkiye'nin 1953. Manisa'nın ise 55. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 447. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Viessmann marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Viessmann Güneş Enerjisi Santrali ortalama 660.715 kilovatsaat elektrik üretimi ile 182 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Viessmann Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 221 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 687.144 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 660.715 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 110.941 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Viessmann Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller