Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali

Kayseri'de bulunan Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali; 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 402 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Türkmen A.Ş.

Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Organize Sanayi Bölgesi bölgesindedir. Türkiye'nin 1702. Kayseri'nin ise 62. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 282. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 402 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 489 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.518.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Türkmen İplik Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller