Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali (GES)

Ankara'da bulunan Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali (GES); 62,40 kWe kurulu gücü ile ortalama 20 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :62,40 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 71 MWh
Güneş Paneli :Heckert Solar
Santralin Yeri :Ankara, Yenimahalle
İşletmeci Firma :Türk Traktör

Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali (GES) Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Gazi Mahallesi bölgesindedir. Türkiye'nin 2130. Ankara'nın ise 59. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 587. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Heckert Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali ortalama 71.445 kilovatsaat elektrik üretimi ile 20 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 24 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 74.303 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 71.445 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 11.996 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

  • 27 Haziran 2012 : Türk Traktör Güneş Enerjisi Santrali işletmeye alındı.
Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller