Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali

Denizli'de bulunan Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali; 990 kWe kurulu gücü ile ortalama 396 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :990 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Güneş Paneli :Axitec Solar
Santralin Yeri :Denizli, Çal
İşletmeci Firma :Tuğba Kuruyemiş

Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali Denizli'nin Çal ilçesindedir. Tuğba Kuruyemiş firmasına ait santral 990 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1692. Denizli'nin ise 41. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 293. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali ortalama 1.437.120 kilovatsaat elektrik üretimi ile 396 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 481 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.494.605 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.437.120 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 241.307 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kuruyemiş sektöründe faaliyet gösteren Tuğba Kuruyemiş, fabrika ve mağazalarında tüketilen enerjinin karşılanması amacıyla Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerji Santrali'ni kurmuştur.

Tuğba Kuruyemiş Güneş Enerjisi Santrali Yıllık Elektrik Üretimi

YılÜretim (kWh)Denizli Tüketimine OranıTR Tüketimine Oranı
20161.428.840%0,034%0,001
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller