TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES

Ankara'da bulunan TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES; 48,60 kWe kurulu gücü ile ortalama 20 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES Bilgileri
Kurulu Güç :48,60 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 71 MWh
Santralin Yeri :Ankara, Akyurt
İşletmeci Firma :TPAO
TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES

TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES Ankara'nın Akyurt ilçesindedir. TPAO firmasına ait santral 48,60 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1956. Ankara'nın ise 64. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 550. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES ortalama 70.956 kilovatsaat elektrik üretimi ile 20 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 24 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 27.673 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 70.956 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 11.914 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle TP Ankara Söğütözü Genel Müdürlük Tesisleri GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.


Enerji Haberleri